Gå til hovedindhold
sogn.dk
provsti.dk
Høje Taastrup Provsti
Kalender
Kontakt
Provstioplysninger
Provst og medarb.
Provstiudvalget
Sogne i provstiet
Økonomi
Dagsordener og referater for 2024 - bilag fås ved henvendelse til Provstikontoret for Høje Taastrup provsti
Dagsordener til ProvstiUdvalgs møder i Høje Taastrup provsti i 2023
Referater fra PU møder i Høje Taastrup provsti, 2023
Kalender
Det sker i provstiet
Filtrer efter:
Gudstjenester
Arrangementer
Alle
Der er ingen forestående arrangementer indtastet
Maj 2024
07
Maj
GUDnathistorier i Ishøj Kirke
Ishøj Kirke kl. 16:30
Sophie Nielsen
08
Maj
Gudstjeneste på Torstorp plejecenter v/Anne-Mette Nortvig
Torstorp Plejecenter kl. 10:30 - 12:00
Anne-Mette Nortvig
09
Maj
Højmesse og udflugt
Høje Taastrup Kirke kl. 10:00 - 15:00
Anne-Mette Nortvig
09
Maj
Gudstjeneste Kristi Himmelfarts dag v/ Britta Raakjær Vind
Fløng Kirke kl. 10:00 - 11:00
Britta Karen Raakjær Vind
09
Maj
Kristi Himmelfartsdag
Torslunde Kirke kl. 10:00
Michael Rønne Rasmussen
09
Maj
Højmesse
Reerslev Kirke kl. 10:00 - 11:00
Jakob Schilling
09
Maj
Konfirmation 8Y
Rønnevang Kirke kl. 10:00
Tine Bundgaard Wanscher
09
Maj
Højmesse v/Marcus Greiner Hultberg
Taastrup Nykirke kl. 10:00 - 11:00
Marcus Greiner Hultberg
09
Maj
Konfirmation 8X
Rønnevang Kirke kl. 12:30
Tine Bundgaard Wanscher
11
Maj
Konfirmation 8Z
Rønnevang Kirke kl. 10:00
Flemming Bak Poulsen
11
Maj
Konfirmation - Andre Skole
Rønnevang Kirke kl. 12:30
Flemming Bak Poulsen
12
Maj
Højmesse v/Anne-Mette Nortvig
Høje Taastrup Kirke kl. 10:00 - 11:00
Anne-Mette Nortvig
12
Maj
Højmesse i Vejleå Kirke / Gunnar Bach Pedersen
Vejleå Kirke kl. 10:00
Gunnar Bach Pedersen
12
Maj
Højmesse i Ishøj Kirke / Asta Gyldenkærne
Ishøj Kirke kl. 10:00
Asta Gyldenkærne
12
Maj
Gudstjeneste 6. søndag efter påske v/ Annika Pedersen
Fløng Kirke kl. 10:00 - 11:00
Annika Pedersen
12
Maj
Højmesse
Reerslev Kirke kl. 10:00 - 11:00
Jakob Schilling
12
Maj
Højmesse
Reerslev Kirke kl. 10:00 - 11:00
Jakob Schilling
12
Maj
6. søndag efter Påske
Torslunde Kirke kl. 10:00
Michael Rønne Rasmussen
12
Maj
Gudstjeneste
Rønnevang Kirke kl. 10:00
Flemming Bak Poulsen
12
Maj
Højmesse v/Thomas Laurberg Vedel
Taastrup Nykirke kl. 10:00 - 11:00
Thomas Laurberg Vedel
12
Maj
Gudstjeneste med dåb
Ansgarkirken kl. 10:00
Sognepræst Majbrit Weje Kristensen
12
Maj
Gudstjeneste
Sengeløse Kirke kl. 10:00
Marcus Greiner Hultberg
16
Maj
Meditationsgudstjeneste – Ro til Tro
Ishøj Kirke kl. 20:00
Sophie Nielsen
19
Maj
Højmesse v/Charlotte Slot
Høje Taastrup Kirke kl. 10:00 - 11:00
Charlotte Slot
19
Maj
Pinsedag i Vejleå Kirke / Sophie Nielsen
Vejleå Kirke kl. 10:00
Margit Sophie Mathiasen Nielsen
19
Maj
Gudstjeneste Pinsedag v/ Britta Raakjær Vind
Fløng Kirke kl. 10:00 - 11:00
Britta Karen Raakjær Vind
19
Maj
Højmesse
Reerslev Kirke kl. 10:00 - 11:00
Jakob Schilling
19
Maj
Pinsedag
Torslunde Kirke kl. 10:00
Christian Marott Barrit Petersen
19
Maj
Gudstjeneste
Rønnevang Kirke kl. 10:00
Søren Nolsøe
19
Maj
Højmesse v/ Thomas Laurberg Vedel
Taastrup Nykirke kl. 10:00 - 11:00
Thomas Laurberg Vedel
19
Maj
Gudstjeneste
Ansgarkirken kl. 10:00
Sognepræst Elisabeth Børch
19
Maj
Pinsegudstjeneste
Sengeløse Kirke kl. 10:00
Nynne Lange Reddersen
19
Maj
Pinsegudstjeneste med dåb / Michael Rønne Rasmussen
Ishøj Kirke kl. 11:00
Michael Rønne Rasmussen
20
Maj
Gudstjeneste 2. Pinsedag - Pinsefest
Ansgarkirken kl. 10:00
Majbrit Weje Kristensen
20
Maj
Højmesse
Reerslev Kirke kl. 10:00 - 11:00
Jakob Schilling
20
Maj
2. Pinsedag
Torslunde Kirke kl. 10:00
Christian Marott Barrit Petersen
20
Maj
2.Pinsedaggudstjeneste
Sengeløse Kirke kl. 10:00
Nynne Lange Reddersen
20
Maj
Fælles pinsegudstjeneste i haven
Høje Taastrup Kirke kl. 11:00 - 12:00
Charlotte Slot
20
Maj
2. pinsedag/Pentacost service / Michael Rønne Rasmussen
Vejleå Kirke kl. 11:00
Michael Rønne Rasmussen
23
Maj
Gudstj. på Birkehøj v/Thomas L. Vedel
Birkehøj Plejecenter kl. 13:30 - 14:30
Thomas Laurberg Vedel
26
Maj
Højmesse med dåb, v/Anne-Mette Nortvig
Høje Taastrup Kirke kl. 10:00 - 11:00
Anne-Mette Nortvig
26
Maj
Højmesse i Vejleå Kirke / Asta Gyldenkærne
Vejleå Kirke kl. 10:00
Asta Gyldenkærne
26
Maj
Gudstjeneste Trinitatis søndag v/ Britta Raakjær Vind
Fløng Kirke kl. 10:00 - 11:00
Britta Karen Raakjær Vind
26
Maj
Højmesse med dåb i Ishøj Kirke v. Michael Rønne Rasmussen
Ishøj Kirke kl. 10:00
Michael Rønne Rasmussen
26
Maj
Højmesse
Reerslev Kirke kl. 10:00 - 11:00
Elisabeth Novrup Eilstrup Børch
26
Maj
Trinitatis
Torslunde Kirke kl. 10:00
Margit Sophie Mathiasen Nielsen
26
Maj
Gudstjeneste
Rønnevang Kirke kl. 10:00
Flemming Bak Poulsen
26
Maj
Højmesse v/Marcus Greiner Hultberg
Taastrup Nykirke kl. 10:00 - 11:00
Marcus Greiner Hultberg
26
Maj
Afskedsgudstjeneste for Lisbeth
Sengeløse Kirke kl. 10:00
Søren Nolsøe
26
Maj
Frokostgudstjeneste
Ansgarkirken kl. 12:00
Sognepræst Elisabeth Børch
29
Maj
Pastagudstjeneste
Rønnevang Kirke kl. 17:30
Tine Bundgaard Wanscher
Juni 2024
02
Jun
Højmesse i Vejleå Kirke / Sophie Nielsen
Vejleå Kirke kl. 10:00
Margit Sophie Mathiasen Nielsen
02
Jun
Gudstjeneste 1. søndag efter trinitatis v/ Annika Pedersen
Fløng Kirke kl. 10:00 - 11:00
Annika Pedersen
02
Jun
Højmesse v/Charlotte Slot
Høje Taastrup Kirke kl. 10:00 - 11:00
Charlotte Slot
02
Jun
Børnegudstjeneste og efterfølgende havefest
Reerslev Kirke kl. 10:00 - 11:00
Elisabeth Novrup Eilstrup Børch
02
Jun
Gudstjeneste
Rønnevang Kirke kl. 10:00
Flemming Bak Poulsen
02
Jun
Gudstjeneste
Ansgarkirken kl. 10:00
Sognepræst Jakob Schilling
02
Jun
1. søndag efter Trinitatis
Torslunde Kirke kl. 10:00
Christian Marott Barrit Petersen
02
Jun
Højmesse v/Pia Krogh Albrechtsen
Taastrup Nykirke kl. 10:00 - 11:00
Pia Krogh Albrechtsen
09
Jun
Gudstjeneste 2. søndag efter Trinitatis v/ Britta Raakjær Vind
Fløng Kirke kl. 10:00 - 11:00
Britta Karen Raakjær Vind
09
Jun
Højmesse i Ishøj Kirke / Anne-Mette Nortvig
Ishøj Kirke kl. 10:00
Anne-Mette Nortvig
09
Jun
Højmesse v/Charlotte Slot
Høje Taastrup Kirke kl. 10:00 - 11:00
Charlotte Slot
09
Jun
Højmesse
Reerslev Kirke kl. 10:00 - 11:00
Jakob Schilling
09
Jun
Gudstjeneste
Rønnevang Kirke kl. 10:00
Tine Bundgaard Wanscher
09
Jun
Højmesse v/Thomas Laurberg Vedel
Taastrup Nykirke kl. 10:00 - 11:00
Thomas Laurberg Vedel
09
Jun
Gudstjeneste med dåb
Ansgarkirken kl. 10:00
Sognepræst Majbrit Weje Kristensen
09
Jun
Højmesse i Vejleå Kirke / Asta Gyldenkærne
Vejleå Kirke kl. 10:00
Asta Gyldenkærne
09
Jun
2. søndag efter Trinitatis
Torslunde Kirke kl. 10:00
Margit Sophie Mathiasen Nielsen
13
Jun
Gudstj. på Birkehøj v/Thomas L. Vedel
Birkehøj Plejecenter kl. 13:30 - 14:30
Thomas Laurberg Vedel
16
Jun
Højmesse m dåb v/Jesper Knudsen
Høje Taastrup Kirke kl. 10:00 - 11:00
Jesper Knudsen
16
Jun
Gudstjeneste
Rønnevang Kirke kl. 10:00
Flemming Bak Poulsen
16
Jun
Højmesse m. dåb v/Marcus G. Hultberg
Taastrup Nykirke kl. 10:00 - 11:00
Marcus Greiner Hultberg
16
Jun
Gudstjeneste med dåb
Ansgarkirken kl. 10:00
Sognepræst Jakob Schilling
16
Jun
Højmesse i Vejleå Kirke / Michael Rønne Rasmussen
Vejleå Kirke kl. 10:00
Michael Rønne Rasmussen
16
Jun
3. søndag efter Trinitatis
Torslunde Kirke kl. 10:00
Christian Marott Barrit Petersen
16
Jun
Gudstjeneste 3 søndag efter Trinitatis v/ Britta Raakjær Vind
Fløng Kirke kl. 10:00 - 11:00
Britta Karen Raakjær Vind
16
Jun
Frokostgudstjeneste
Reerslev Kirke kl. 12:00
Menighedrådet
23
Jun
Højmesse i Ishøj Kirke / Michael Rønne Rasmussen
Ishøj Kirke kl. 10:00
Michael Rønne Rasmussen
23
Jun
Højmesse med dåb v/Jesper Knudsen
Høje Taastrup Kirke kl. 10:00 - 11:00
Jesper Knudsen
23
Jun
Højmesse
Reerslev Kirke kl. 10:00 - 11:00
Elisabeth Novrup Eilstrup Børch
23
Jun
Gudstjeneste
Rønnevang Kirke kl. 10:00
Tine Bundgaard Wanscher
23
Jun
Højmesse v/Marcus Greiner Hultberg
Taastrup Nykirke kl. 10:00 - 11:00
Marcus Greiner Hultberg
23
Jun
Højmesse i Vejleå Kirke / Asta Gyldenkærne
Vejleå Kirke kl. 10:00
Asta Gyldenkærne
23
Jun
4. søndag efter Trinitatis
Torslunde Kirke kl. 10:00
Anne-Mette Nortvig
23
Jun
Gudstjeneste 4. søndag efter Trinitatis v/ Britta Raakjær Vind
Fløng Kirke kl. 10:00 - 11:00
Britta Karen Raakjær Vind
23
Jun
Sankt Hans gudstjeneste / Sophie Nielsen
Vejleå Kirke kl. 17:00
Margit Sophie Mathiasen Nielsen
27
Jun
Gudstj. på Birkehøj v/Thomas L. Vedel
Birkehøj Plejecenter kl. 13:30 - 14:30
Thomas Laurberg Vedel
30
Jun
Højmesse v/Charlotte Slot
Høje Taastrup Kirke kl. 10:00 - 11:00
Jesper Knudsen
30
Jun
Højmesse
Reerslev Kirke kl. 10:00 - 11:00
Frances Ida Benzon
30
Jun
Gudstjeneste
Rønnevang Kirke kl. 10:00
Søren Nolsøe
30
Jun
Højmesse v/Thomas Laurberg Vedel
Taastrup Nykirke kl. 10:00 - 11:00
Thomas Laurberg Vedel
30
Jun
Højmesse i Vejleå Kirke / Sophie Nielsen
Vejleå Kirke kl. 10:00
Margit Sophie Mathiasen Nielsen
30
Jun
Højmesse i Ishøj Kirke / Anne-Mette Nortvig
Ishøj Kirke kl. 10:00
Anne-Mette Nortvig
30
Jun
5. søndag efter Trinitatis
Torslunde Kirke kl. 10:00
Christian Marott Barrit Petersen
30
Jun
Gudstjeneste 5. søndag efter Trinitatis v/ Britta Raakjær Vind
Fløng Kirke kl. 10:00 - 11:00
Britta Karen Raakjær Vind
30
Jun
Frokostgudstjeneste
Ansgarkirken kl. 12:00
Sognepræst Frances Benzon
Juli 2024
07
Jul
Højmesse v/Jesper Knudsen
Høje Taastrup Kirke kl. 10:00 - 11:00
Jesper Knudsen
07
Jul
Højmesse
Reerslev Kirke kl. 10:00 - 11:00
Jakob Schilling
07
Jul
Højmesse v/Thomas Laurberg Vedel
Taastrup Nykirke kl. 10:00 - 11:00
Thomas Laurberg Vedel
07
Jul
Højmesse i Vejleå Kirke / Michael Rønne Rasmussen
Vejleå Kirke kl. 10:00
Michael Rønne Rasmussen